Lär dig att vänta på resultat!, dag 11/21

Dag 11:

Redan torsdag och vi är halvvägs igenom vår gemensamma resa. Hur känns det? Hur går det?

Dagens mentala tips:

Ett av de vanligaste nyårslöftena i världen är att träna och sköta sin fysiska hälsa. Enligt en undersökning har 37% som mål att komma i god fysisk form och 32% vill gå ner i vikt. Sorgligt nog har undersökningar också visat att endast 8% klarar av att hålla och fullfölja dessa löften. Du är en av de 8%, eller hur?

Lär dig att vänta på resultat! Oavsett om det handlar om din hälsa, träning, kost eller något helt annat så måste du acceptera att det finns en transportsträcka fram till ditt önskade resultat.

Dagens kosttips:

Idag vill jag gärna att du delar med dig av vad du äter, skriv en matdagbok och skicka till mig ikväll. Jag för alltid matdagbok där jag är brutalt ärlig. Dagens tips är att alltid föra matdagbok och i den även skriva in vilken fysisk aktivitet du utfört.

Dagens träningstips:

Även idag vilar vi från träningen men gör något hemma som kräver lite fysisk aktivitet, skotta snö, dammsug bostaden etc.

Kram,
Elaine

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.