Team = individer plus individer = viktiga!

Glöm inte individerna i ditt team. De individuella behoven upphör inte för att man arbetar i ett team.

Även om tanken med team är att vi ska kunna arbeta bra tillsammans och komplettera varandra är det viktigt att komma ihåg att alla individer behöver bli sedda och bekräftade även för sin egen skull.

Människor är mer eller mindre bra på att jobba i team, men de allra flesta kan lära sig. I ett team måste man kunna anpassa sig efter andra och inte alltid få sin vilja igenom. En medspelare måste både påverka och låta sig påverkas.

Team är inget för solospelare som alltid vill stå främst och höras mest, dock måste ett team kunna ge utrymme för soloinsatser när det krävs.

IMG_8206.JPG

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.